Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko biometria jest w stanie 
nas uratować?

21 lutego 2019 | Wkładka Pomorze
źródło: materiały prasowe

Odcisk palca można wykraść podobnie jak login i PIN do bankowości mobilnej. Banki skłaniają się więc do wideoweryfikacji i bardziej nowoczesnej biometrii Finger Vein, który umożliwia skanowanie przepływu krwi. Przyszłością jest natomiast biometria behawioralna polegająca na analizowaniu zachowania użytkownika.

Z bankowości elektronicznej korzysta 34,6 mln osób, z mobilnej ponad 10,5 mln i użytkowników z roku na rok przybywa. Aplikacje mobilne są wygodne, ale trzeba pamiętać, że z ich używaniem wiąże się znacznie większe ryzyko ataku hakerskiego niż wtedy, gdy korzystamy z laptopów i komputerów stacjonarnych. Tymczasem bankujący za pośrednictwem smartfona znacznie mniej dbają o bezpieczeństwo niż użytkownicy komputerów. I niestety w razie kradzieży często sami są sobie winni.

Związek Banków Polskich podkreśla, że najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa nie będą efektywne, jeśli użytkownicy internetu i nowoczesnych usług bankowych nie będą przestrzegać podstawowych zasad. Największym błędem korzystających z bankowości internetowej i mobilnej jest tworzenie prostych haseł do kont i rzadkie ich zmienianie. Poza tym często nie instalujemy programów antywirusowych lub instalujemy takie, do których link dostaliśmy w SMS. Kolejne błędy to korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi czy brak limitów na dzienne transakcje wykonane z urządzeń mobilnych. Niejednokrotnie wpadamy w pułapkę, dlatego że odpowiadamy na przygotowane przez oszustów komunikaty np. o konieczności zainstalowania nowej aplikacji, podania informacji na temat rachunku, sprawdzenia i potwierdzenia płatności; takie komunikaty udają bankowe.

Uwaga na płatności...

Banki wciąż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11287

Wydanie: 11287

Spis treści

Reklama

Zamów abonament